2 Haziran 2015 Salı

Antika Para Koleksiyonu

     Daha çok küçük yaşlarımdan itibaren koleksiyon merakımın içinde paralar da vardı. İlk başladığım koleksiyon antika para koleksiyonudur.Büyük ihtimalle koleksiyonculukta dünyanın en değersiz materyallerinden biridir.Çünkü kıstasları çok ama çok fazladır.Ve hemen hemen her yerde eski paralar bulabilirsiniz.Anlayacağınız ailenizin eskilerinde bir para koleksiyonu gördüğünüzde onu define zannetmeyin.Antikacılar'da bol bol bulabileceğiniz madeni ve kağıt paralara sakın ola fazladan paralar ödemeyin.

         Antika kağıt paralar için konuşmak gerekirse o paranın üzerindeki hasar hangi serinin kaçıncı banknotu olduğu onun değerini arttırır veya azaltır.Tabi ki o paranın hangi tarihlerde ya da hangi dönemlerde üretildiği çok büyük önem taşır.

         Madeni paralarda ise en önemli özelliklerden biri madeni paranın içinde hangi maddeden ne kadar olduğudur(altın,gümüş vs).Ayrıca çok nadir olan parçalar olmadığı sürece piyasada dolaşan milyonlarca antika madeni para görebilirsiniz.Bu koleksiyonları yapan kişilerin yaptığı en büyük yanlış onları temizlemek isterken üstlerindeki tabakayı kaldırıp değerlerini azaltmaktır.Madeni paralarla ilgili en değerli ve sağlam bilgiye Nümismatik bilimi ile uğraşan birinden ulaşabiliriz.
Nümismatik; madeni paraları, sikkeleri ve madalyaları inceleyen bilim dalına verilen isimdir.Numisma, Latince
de madeni para anlamına gelir.Numismatik te buradan türetilmiştir.
         Benim de elimde birkaç yıl önce biriktirmeye ara verdiğim, içlerinde 100 yılı aşkın madeni ve eski kağıt paraların bulunduğu yerli ve yabancı para koleksiyonum var.Ancak oldukça çok araştırdıktan sonra beni tatmin etmediğini ve ilerde bir değer kazanmayacak olduğunu anladığım için bu işe ucu açık bir ara verdim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder