2 Haziran 2015 Salı

Diecast Model Araba Koleksiyonum

        Benim en büyük hastalıklarımdan biri arabalardır.Gerçekten bir araba aşığı olarak daha çocuk olduğum yıllardan itibaren babam bana Burago nun model arabalarından alırdı.daha 8-9 yaşlarında olmama rağmen bir kaç perte çıkan modelin dışında ufak hasarlarla bugüne kadar sakladığım bir kaçtane 1:24 ölçekli model arabam var.
Daha sonra lise çağımda bu işin nasıl yapıldığını bilmeden, sırf arabaları beğendiğim için hiçbir koleksiyon niteliği bulunmayan model arabalar aldım.Daha sonra abim ve babamın da büyük koleksiyonlar oluşturması ile bu konuda kendimi bilgilendirmeye başladım.Hangi markaların hangi modellerinin hangi renkleri hangi sayıda oldukları gibi kıstasların model araba koleksiyonunda çok önemli olduğunu öğrendim.Ben de buna göre bütçemi arada biraz zorlayarak kendi çapımda bir koleksiyon oluşturdum.Bu koleksiyonumda Autoart, Kyosho ,Norev ,Otto gibi çok seçkin Diecast üreticilerinin modellerini almaya çalıştım.Aralarında babamın eskiden yapıp sonra bozduğu Amerikan Araba koleksiyonundan bir kaç model de bulunmaktadır.Ayrıca bilinçlendikten sonra aldığım her araçın kutusu evimde mevcuttur.Özellikle bu diecast araçların inanılmaz bir piyasası bulunuyor.O yüzden aldığınız model mutlaka 1 sene sonra çok daha yüksek fiyatlara satılıyor.Yani tabiki yatırım için alınması çok mantıklı değil ancak bu koleksiyonu yapanların asla para kaybetmediğini söyleyebilirim ancak ve ancak belirttiğim marka araçları koleksiyonlarına katarak.
         Bu arada ek olarak bir bilgi vermek istiyorum,el yapımı bazı araçlar ve diecastların modifiyeli olanları da mevcuttur.Açıkçası koleksiyonlarda bana göre en değerlileri bunlardır çünkü bir eşi daha olmayacağı için sahibine paha biçilemez gelmektedir(resimde gördüğünüz motorundan koltuklarına kadar modifikasyon geçirmiş VW Golf I model arabam). Sanırım en ilginç el yapımı diecastları da burada görebilirsiniz.Gerçekten büyük bir yetenek kendisi:)http://www.korkutvarol.com/ adresini bir ziyaret edin derim...
       
             Bazı paylaşımlarımdan Vikipedi'den tanımlar vermek bilgilendirici oluyor.Buyrun bu da Diecast için Vikipedi sonucu...

DIECAST
Die-castÇinko ve Alüminyum karışımından oluşur. Bu karışımın diğer adı ise "ZAMAK"tır. Yani İngilizce olarak "Zinc" ve "Aluminium"un birleşimi.
Daha çok oyuncak sanayisinde kullanılır. İlk diecast oyuncaklar 20. yüzyıl başlarında İngiltere de "Meccano (Dinky Toys)" ve Amerika’da "Dowst Brothers (Tootsietoys)" firmaları tarafından üretildi. Önceleri diecast oyuncaklar iç detayı olmayan araba ya da kamyon tipinde üretilmişti. O zamanlardaki teknoloji ile üretilen bu metal daha kırılgan bir yapıya sahipti ve nedeni anlaşılamaz bir şekilde bazen küçük bir etkide kırılırdı. Bu nedenle 2. dünya savaşı öncesi diecast modellere rastlamak şu an çok zordur.Daha sonra 1950'li yıllarda diecast oyuncak sanayisi daha da değer kazandı, Ve sonradan "Corgi" ve "Hot Wheels - Mattel" gibi firmalar ortaya çıkarak bu sektörü daha da ileriye götürdüler. Şu an onlarca Diecast firması bu alanda faaliyet göstermektedir. Ve bu firmaların ezici çoğunluğu Çin'de bulunmaktadır. (Vikipedi'den Alıntıdır)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder